Hoppa till innehåll

Forshälla Strand 245

Vacker och stilsäker villa med havsutsikt i attraktiva Forshälla Strand, Ljungskile!

Välkommen till ett smakfullt och välskött hus med underbar havsutsikt i attraktiva Forshälla Strand, strax utanför Ljungskile. Här erbjuds en hemtrevlig villa om fyra rum och kök på 75 kvm, uppförd 1956 – ett perfekt boende för dig som söker lugnet vid havet med närhet till naturen.
Rejält kök, vardagsrum med öppen spis, 2 sovrum, badrum.
Stora uteplatser, nära till bad och skogen inpå knuten. Nära shopping och restauranger.

Huset har ljusgrå liggande träpanel, betongpannor och plåttak samt en mix av två- och treglasfönster.
I källaren finns praktiska utrymmen med varmvattenberedare och hydrofor samt ett separat förråd /gästrum med egen ingång och klinkergolv – idealiskt för förvaring, hobby eller sjöutrustning.

Djupborrad brunn ger enskilt vatten och avloppet är bekvämt anslutet till det kommunala nätet sedan 2015.

Här bor du med närhet till havet och flera fina badplatser på promenadavstånd. Läget är perfekt för dig som pendlar, med bekvämt avstånd till Göteborg, Ljungskile och Uddevalla. Närmaste busshållplats är Solhem och ligger bara någon minut från huset som tar dig både mot Ljungskile och Uddevalla.
I Ljungskile centrum finns det du behöver i vardagen med matbutiker, restauranger och vårdcentral. På några minuter med bil når du Lyckorna Golfklubb och Torp Köpcentrum.
För den som vill utforska västkusten finns populära kustsamhällen som Fiskebäckskil, Smögen och Fjällbacka inom bekvämt avstånd.
  • Adress Forshälla Strand 245
  • Område Ljungskile
  • Bostadstyp Villa
  • Antal rum 4
  • Boarea 75 kvm
  • Tomtareal 1 286 kvm
  • Byggnadsår 1956
  • Pris 2 995 000 kr eller högstbjudande
Ansvarig Mäklare
Jörgen Warberg
Jörgen Warberg Real estate agent/Broker owner 0703-33 13 10

Alla bilder

Fakta

  • Ägandeform Småhus - Friköpt
  • Typ Villa
  • Fastighetsbeteckning FORSHÄLLA-STRAND 11:12
  • Kommun Uddevalla
  • Postort Ljungskile
  • Område Ljungskile
  • Församling Ljungskile
  • Adress Forshälla Strand 245
  • Rum 4
  • Badrum 1
  • Boarea 75 Kvm
  • Tomtarea 1 286 Kvm
  • Byggnadsår 1956
  • Byggnadsår kommentar Till- och ombyggt 1964
  • Fönster 2-glas och 3-glas
  • Eldstad Braskamin
  • Byggnadstyp 1 plansvilla med källare
  • Uppvärmning Direkt el
  • Vatten och avlopp Enskilt vatten året om/Kommunalt avlopp.
  • Allmänt skick Gott
  • Planbestämmelser nybyggnadsförbud: Enl 110:4 § byggnadslagen (1959-08-06) ändring av detaljplan: Forshälla-bräcke 17:1, forshälla-strand 1:7 mfl(strand övra 1:2, bräcke 1:11 m fl)ändring av detaljplan. (2016-06-09) byggnadsplan: Strand övra 1:2 och bräcke 1:11 mfl (1958-10-11)
  • Taxeringsvärde totalt 1 994 000 kr
  • Taxeringsvärde byggnad 846 000 kr
  • Taxeringsvärde tomt 1 148 000 kr
  • Taxeringsår 2024
  • Taxeringskod 220
  • Total fastighetsskatt/-avgift 10 425 kr
  • Pantbrev, antal 7
  • Pantbrev, summa 1 575 000 kr
  • Försäkring, fullvärde Ja
  • Driftkostnader
  • Värme 1 000 kr/mån
  • El 0 kr/mån
  • Vatten/Avlopp 208 kr/mån
  • Sotning 42 kr/mån
  • Samfällighet 58 kr/mån
  • Renhållning 300 kr/mån
  • Försäkring 400 kr/mån
  • Övrigt 0 kr/mån
  • Gas 0 kr/mån
  • Totalt per mån 2 008 kr/mån
  • Totalt per år 24 100 kr/år

Karta

Forshälla Strand 245 459 94, Ljungskile

Intresseanmälan