Hoppa till innehåll

Grevie Byaväg

Jordbruksfastighet med ekonomibyggnad

Unik möjlighet att förvärva ett jordbruk med ekonomibyggnad. Fastigheten gränsar till Kvinnaböske,
nära Grevie och Förslöv på vackra Bjärehalvön.
Totalarealen är 331.512 kvm eller ca 34 ha, med en ekonomibyggnad på ca 490 kvm för lösdrift. Ekonomibyggnaden uppfördes 2009.
På fastigheten finns även lite skog.

Övrigt:
- Kontor/kök och mulltoalett finns i ekonomibyggnaden.
- Utvändig fångsfolla intill ekonomibyggnaden.
- Gödselplatta av betong.
- Ett skifte har en gödselbrunn med en diameter på ca 18 meter.
- Vissa skiften är utarrenderade till 4 arrendatorer med arrendetid på 1 år i taget.

Vägbeskrivning:
Sväng av E6 vid Hjärnarp. Fortsätt väg 105 mellan Förslöv och Grevie.
Efter Grevie kyrka tag grusvägen längs Grevie Byaväg.
(Mellan Skeadalsvägen och Kvinnaböskevägen)
  • Adress Grevie Byaväg
  • Område Kvinnaböske
  • Bostadstyp Gård
  • Tomtareal 331 512 kvm
  • Pris 7 500 000 kr elller högsbjudande
Ansvarig Mäklare
Magnus Ingvarsson
Magnus Ingvarsson Reg Fastighetsmäklare 0705-18 40 10

Alla bilder

Fakta

  • Ägandeform Gård - Friköpt
  • Typ Gård
  • Fastighetsbeteckning GREVIE 25:1
  • Postort Båstad
  • Område Kvinnaböske
  • Församling Förslöv-Grevie
  • Adress Grevie Byaväg
  • Åkermark 34 Ha
  • Tomtarea 331 512 Kvm
  • Planbestämmelser detaljplan: Grevie 25:1, del av (2010-06-02)
  • Taxeringsvärde totalt 7 447 000 kr
  • Taxeringsvärde byggnad 411 000 kr
  • Taxeringsår 2024
  • Taxeringskod 122
  • Taxeringsvärde åkermark 7 036 000 kr
  • Taxeringsvärde ekonomibyggnad 411 000 kr
  • Pantbrev, antal 5
  • Pantbrev, summa 5 250 000 kr
  • Försäkring, fullvärde Ja

Karta

Grevie Byaväg 269 92, Båstad

Intresseanmälan